Jeśli słyszysz sformułowanie „wierzchowiec przewrócił się i przytłoczył swoim ciężarem jeźdźca”, to co sobie wyobrażasz? Jaki obraz widzisz oczami wyobraźni, gdy wypowiadasz po cichu w swoim umyśle słowa „choroba mnie przytłacza”? Czy jest to przyjemna wizja? Jakie uczucia w tobie wywołuje? Czy tego właśnie chcesz? Jeśli nie, to sprawdź teraz, jakie przekonania mogą zastąpić myśli o przytłaczającej chorobie.

„Choroba próbuje mnie przytłoczyć, ale jej się to nie uda” albo „choroba ma swój ciężar, ale moja siła jest równie wielka” – to tylko niektóre pozytywne przekazy, które mogą pomóc ci w codziennym radzeniu sobie z chorobą. Warto każdego dnia wzmacniać poczucie własnej sprawczości. Nasz stan psychiczny ma ogromny wpływ na szybki powrót do zdrowia, dlatego tak ważne jest dbanie o własny komfort. „Choroba ma pecha, że trafiła na mnie” – to tylko jedno z wielu przekonań, które mogą pomóc. Może wymyślisz także własne?

Daj sobie prawo do odczuwania zmęczenia

Każdy, kto przechodzi długą chorobę oraz leczenie, w pewnym momencie będzie odczuwał silne zmęczenie. To w zupełności normalne. Nawet maszyna może odmówić współpracy, gdy za długo pracuje. Ty jesteś człowiekiem. Masz prawo czuć się zmęczony. Masz prawo mieć gorszy moment psychiczny. Masz prawo, by mówić o tym głośno. Potrzebujesz wtedy zrozumienia, delikatności oraz bliskości. W takich chwilach ważna jest świadomość, że ten nieprzyjemny stan w końcu minie. Przepłynie przez ciebie jak fala i pewnego dnia się wyciszy. Ważne, by twój umysł nie trzymał się kurczowo negatywnych przekonań i nie podkręcał ich głośności każdego dnia.

Zmień percepcję

Zacznij myśleć o swojej chorobie inaczej, niż dotychczas. Masz mniej siły fizycznej, nie możesz robić wszystkiego, na co masz ochotę? Może odczuwasz skutki uboczne chemii lub radioterapii? Własnych przeżyć nie da się wyłączyć jak telewizora pilotem, ale można patrzeć na nie z różnych perspektyw. Tylko od ciebie zależy, w jaki sposób będziesz spoglądać na swoje. Tylko od ciebie zależy, jakie emocje będą ci towarzyszyć. Trudne? To też percepcja. Zamień ją na inną. Zapamiętaj słowa: „wymaga treningu, ale warto”. W zmianie percepcji nie chodzi o poczucie nagłego szczęścia. Wystarczy, że poczujesz mniejsze napięcie w ciele. To ogromny rezultat warty twojego wysiłku. Ciało potrzebuje jak największego odprężenia, by system immunologiczny mógł działać na pełnych obrotach.

Zaopiekuj się sobą jeszcze bardziej

Brzmi dziwnie? W trudnych chwilach tylko ty wiesz, co przynosi ci ulgę, wytchnienie oraz rozluźnienie. Jeśli twój bliski przyjaciel przeżywałby taki stan, jakbyś go potraktował? W jaki sposób traktujesz siebie, gdy jest ci ciężko? Czy dajesz sobie prawo do doświadczania takiego stanu? Jeśli tak, pora na kolejne pytania. Czy chcesz zrobić dla siebie coś dobrego, czy wycofujesz się z życia i zapadasz w letarg, pozostając w stanie przytłoczenia?

Nawet w rzeczywistości pandemicznej jest wyjście z tej sytuacji. Zrób na początek coś, co bardzo lubisz. Przed chorobą z pewnością wiedziałeś, jakie czynności sprawiają ci radość. Jeśli odstawiłeś to na boczny tor, najwyższa pora powrócić do swojego codziennego życia.

Oto lista rzeczy do zrobienia jednej z moich pacjentek:

  • Układanie puzzli
  • Oglądanie filmu „Przeminęło z wiatrem”
  • Sernik po wiedeńsku z sosem wiśniowym
  • Robienie origami dla znajomych i dzieci znajomych
  • Spisywanie historii rodzinnej
  • Układanie książek w bibliotece
  • Przycinanie roślin w ogródku
  • Rozmowa z najbliższą przyjaciółką przez Skype
  • Posiedzenie w samotności w kaplicy przy kościele
  • Chodzenie wiosną i latem po trawie na boso
  • W najtrudniejszych momentach – ratunkiem jest Vivaldi na uszach.

Jaka może być twoja lista aktywności? Kolejność nie ma znaczenia. Im więcej przykładów, tym lepiej dla ciebie. Dzięki przyjemnym czynnościom powrócisz do stanu równowagi i odnajdziesz spokój pomiędzy tym, co trudne, a tym, co sprawia radość. Równowaga emocjonalna pozwali ci także zaakceptować aktualny stan, dzięki czemu wzmocnisz swoje zaangażowanie w leczenie. Dobry stan psychiczny wspiera powrót do zdrowia.

C-ANPROM/PL/OG/0009, 03/2021