Pamiętaj, że rak to nie wyrok. To choroba, którą można pokonać dzięki właściwemu leczeniu. Oprócz standardowej terapii niezwykle ważne jest również odpowiednie nastawienie oraz zdrowie psychiczne, o które możesz zadbać na przykład dzięki pomocy psychologa. Pacjenci onkologiczni bardzo cenią sobie wsparcie tego typu specjalistów. Nie wycofuj się również z życia rodzinnego i towarzyskiego. Jeśli tylko twoja kondycja fizyczna na to pozwala, staraj się przebywać wśród najbliższych i nie rezygnuj ze spotkań towarzyskich.

Czy korzystać od razu ze zwolnienia lekarskiego?

Niezwykle istotną rolę w procesie powrotu do zdrowia może odegrać twoja praca. Część chorujących jest w stanie kontynuować swoje codzienne zajęcia, będąc jeszcze w trakcie leczenia. Jeśli możesz pracować podczas trwania terapii, to może się okazać, że dzięki pozostaniu w zawodzie będziesz mógł czuć się bardziej sobą, a codzienność pozostanie w dużym stopniu taka, jaką była przed chorobą. Twoja praca będzie niewątpliwie bardzo ważnym źródłem dochodu, ale też przypomni Ci, że istnieje życie poza rakiem. Pozwoli Ci to uświadomić sobie, że teraz nie jesteś tylko pacjentem onkologicznym, ale przede wszystkim cenionym pracownikiem, szanowanym szefem, czy potrzebnym wspólnikiem. Będziesz miał również więcej okazji do kontaktu z ludźmi. Bardzo często zdarza się, że choroba nowotworowa powoduje poczucie samotności i odizolowania. W pracy nieustannie będą Cię otaczać inni ludzie, co może mieć niezwykle pozytywny wpływ na twoje samopoczucie.

Powrót po chorobie do pracy

Co jeśli z powodu choroby musiałeś na jakiś czas przestać pracować, a teraz chciałbyś wrócić do zawodu? Nie bój się tego! Przede wszystkim skontaktuj się ze swoim przełożonym i porozmawiaj z nim o możliwych rozwiązaniach. W zależności od Twojej kondycji zdrowotnej możesz poprosić na przykład o elastyczny czas pracy, czasowe ograniczenie liczby obowiązków lub możliwość pracy zdalnej. Takie udogodnienia pozwolą Ci stopniowo wrócić do pełni sił i efektywności sprzed choroby.

Mówić czy nie mówić szefowi?

Nie obawiaj się rozmawiać o swojej chorobie. Twój szef oraz współpracownicy powinni wiedzieć, z jakim problemem się borykasz. W ten sposób dasz im szansę na zrozumienie twojej sytuacji i zaoferowanie pomocy. Nie będziesz musiał się tłumaczyć za każdym razem biorąc dzień wolny, by udać się na chemioterapię lub gdy po kolejnej dawce leku będziesz zmagał się ze skutkami ubocznymi i zdecydujesz się pracować z domu.

Sposoby na przetrwanie w pracy

Pamiętaj, że wznowienie pracy w trakcie leczenia nowotworu nie jest możliwe dla każdego. Nie istnieje w tym przypadku schemat, na którym można polegać.
Wpływ na to jak twój powrót będzie wyglądał ma między innymi:

  • twoja kondycja zdrowotna
  • podejście do pracy
  • środowisko w jakim się znajdujesz
  • branża, w której pracujesz.
  • Na wiele aspektów nie masz wpływu, ale są rzeczy, które zależą wyłącznie od ciebie. Odpowiednie planowanie ułatwi ci życie. Jeśli to możliwe, staraj się planować zabiegi chemioterapii na piątkowy wieczór, by dać sobie czas na regenerację. Sprawdź możliwości pracy zdalnej w twojej firmie i korzystaj z niej w razie potrzeby. Poproś swoich przyjaciół i rodzinę o pomoc w obowiązkach domowych. Jeśli czasami ktoś będzie mógł cię wyręczyć w takich czynnościach jak robienie zakupów czy sprzątanie, to na pewno będzie ci łatwiej odzyskiwać siły. Rozmawiaj ze swoimi współpracownikami o tym, jak się czujesz, ponieważ mogą być dobrymi doradcami w strefie organizacji pracy w czasie Twojej choroby. Staraj się również na bieżąco informować przełożonego o swoim stanie zdrowia oraz o tym, jak radzisz sobie z powierzonymi obowiązkami. Dasz mu szansę na wprowadzenie ewentualnych zmian lub zapewnisz, że obecny stan rzeczy jest dla ciebie komfortowy. Prowadź skrupulatny kalendarz zadań zawodowych i prywatnych, który umożliwi Ci odpowiednie planowanie w czasie, a to pozwoli Ci uniknąć stresowych sytuacji.

    C-ANPROM/PL/OG/0022; 04/2021