Badanie PET-CT jest znane głównie ze względu na swoją precyzyjność w wykrywaniu zmian nowotworowych. W przeciwieństwie do rezonansu magnetycznego, metoda PET-CT pozwala na zauważenie nawet niewielkich zmian w organizmie. Pacjenci nie odczuwają samego badania, przypominającego skanowanie w tomografie komputerowym. Muszą się jednak do niego odpowiednio przygotować. Jeśli masz przed sobą badanie PET-CT lub chcesz się dowiedzieć o tej metodzie czegoś więcej, trafiłeś w dobre miejsce.

Kiedy należy wykonać badanie PET-CT?

Najczęściej dzięki badaniu PET-CT lekarze diagnozują:

 • przerzutowego raka tarczycy
 • raka jelita grubego
 • raka trzustki
 • raka płuc
 • nowotwory głowy i szyi
 • chłoniaki.

Wykrywalność w każdym przypadku waha się od 90 do 100%. O potrzebie wykonania takiego badania musi jednak zdecydować twój lekarz prowadzący. Istnieją bowiem przeciwskazania, takie jak nierówna cukrzyca lub niewydolność nerek. Również kobietom w ciąży i matkom karmiącym proponuje się zazwyczaj inną metodę diagnostyczną. Decyzja lekarza uzależniona jest od korzyści wynikających z możliwego badania. Jeśli przewyższają one ewentualne ryzyko, decydują się oni wykorzystać daną metodę. Badanie PET-CT wykonuje się przy pojawieniu się już pewnych dolegliwości. Nie należy z niego korzystać w celach profilaktycznych.

Jak przygotować się do badania PET-CT?

Warto przygotowywać się do badania PET-CT stopniowo. Na kilka dni przed możesz zacząć stosować dietę niskowęglowodanową, ograniczającą konsumpcję produktów spożywczych bogatych w węglowodany (np. pieczywo, ziemniaki, produkty zbożowe, suche nasiona roślin strączkowych). Lepiej, abyś sięgnął po artykuły bogate w tłuszcz lub białko (no. mięso, ryby, jaja, sery). W twojej diecie nie może zabraknąć warzyw i owoców z niską zawartością węglowodanów. Sięgnij więc po sałatę, ogórki, szpinak i orzechy.

W ciągu 24 godzin przed badaniem:

 • unikaj jedzenia i picia produktów zawierających duże ilości cukrów (owoce, napoje gazowane, słodycze, desery, produkty mączne)
 • zrezygnuj z intensywnego wysiłku fizycznego (np. ciężkiej pracy fizycznej oraz zajęć sportowych).

W dniu badania:

 • na 6 godzin przed ustalonym terminem badania nie spożywaj już jedzenia i picia (ewentualnie mineralną wodę niegazowaną)
 • jeśli stale przyjmujesz leki, nie omijaj wzięcia swojej dawki także w dniu badania (chyba że jest to insulina – w takiej sytuacji o wzięciu leku musi zdecydować twój lekarz prowadzący)
 • ubierz się w ciepłe, luźne ubranie, wolne od elementów metalowych (np. zamków błyskawicznych, fiszbin, nit). Możesz także przynieść do przychodni wygodne ubranie na zmianę
 • do badania musisz zdjąć biżuterię i – jeśli nosisz – także protezę dentystyczną
 • na godzinę przed badaniem możesz przyjąć (o ile nie ma do tego przeciwskazań) 40 mg propranololu, by wyeliminować pobudzenie aktywności metabolicznej tkanki tłuszczowej brunatnej
 • nie przychodź na badanie z małymi dziećmi lub kobietą w ciąży
 • postaraj się także nie zapraszać osoby towarzyszącej. Badanie jest mało inwazyjne, więc samodzielnie będziesz mógł wyjść z przychodni i nawet prowadzić samochód. Podany dożylnie znacznik podczas badania nie wpływa na zdolność kierowania i obsługi maszyn oraz pojazdów
 • zarezerwuj minimum 3 godziny na badanie.

Jeśli chorujesz na cukrzycę, musisz o tym koniecznie poinformować lekarza oraz personel medyczny. Ostatnią dawkę insuliny możesz przyjąć najpóźniej 4 godziny przed rozpoczęciem badania.

Czy badanie PET-CT jest bolesne?

Nie musisz obawiać się bólu. Badanie PET-CT to połączenie tomografii komputerowej (CT) z Pozytonową Tomografią Emisyjną (PET). Polega na wstrzyknięciu dożylnie minimalnej dawki glukozy. Pod jej wpływem nowotwory, które wykazują zwiększone zapotrzebowanie na cukier, zmieniają swój wygląd. W ten sposób lekarz jest w stanie postawić diagnozę oraz często także ocenić stan zaawansowania choroby. Sam proces skanowania organizmu trwa zaledwie od 15 do 30 minut i jest zupełnie bezbolesny. Im większą przyłożysz wagę do przygotowania się do badania, tym jego wynik będzie dokładniejszy.

C-ANPROM/PL/OG/0028; 01.2023