Uczucie pieczenia i kłucia w dłoniach oraz stopach, potykanie się na prostej drodze, trudności z zapięciem guzików od koszuli – z takimi objawami musi radzić sobie pacjent cierpiący na polineuropatię obwodową. Jeszcze boleśniej stan ten odczuwają chorzy poddani leczeniu przeciwnowotworowemu. Już na etapie diagnostyki pojawia się wiele pytań i wątpliwości. Jak mogę sobie pomóc? Dlaczego tak bardzo bolą mnie dłonie? Do jakiego lekarza się udać? Poznaj najważniejsze informacje o polineuropatii oraz porady ekspertów.

Neuropatię obwodową określa się także objawami "skarpetek i rękawiczek". Uszkodzenia obejmują najczęściej dłonie, stopy i nogi, ponieważ tam nerwy są najdłuższe. Natomiast im nerw jest dłuższy, tym bardziej prawdopodobne jest jego uszkodzenie. Neuropatia obwodowa jest poważnym stanem, obejmującą części położone poza mózgiem i rdzeniem kręgowym. Regulują one różne funkcje organizmu, np. czucie, ruchy mięśni oraz podtrzymywanie pracy serca.

Neuropatia obwodowa często dotyka pacjentów poddanych leczeniu przeciwnowotworowemu.

Typowe objawy neuropatii obwodowej:

1

Mrowienie i kłucie

2

Uczucie pieczenia

3

Uczucie drętwienia

4

Osłabienie mięśni

5

Nadwrażliwość

6

Ból

Praktyczne wskazówki mogą pomóc pacjentom w codziennym radzeniu sobie z objawami neuropatii:

Odzież, obuwie i higiena osobista

  1. noszenie odzieży niepowodującej otarć i niekrępującej ruchów
  2. noszenie dobrze dopasowanych, solidnych butów
  3. nienoszenie marszczących się skarpet
  4. w razie potrzeby korzystanie z usług profesjonalnej manikiurzystki i pedikiurzystki
  5. szczególna dbałość o pielęgnację paznokci

W domu

  1. noszenie rękawic ochronnych podczas sprzątania i pracy w ogrodzie
  2. używanie żaroodpornych ściereczek lub rękawic kuchennych podczas gotowania i pieczenia
  3. używanie nakładek ułatwiających chwytanie (do sztućców, kluczy itp.)

Strategie, które pomagają zapobiegać objawom zaburzeń ze strony układu autonomicznego to m.in. machanie nogami przed wstaniem i dbanie o przyjmowanie odpowiedniej ilości płynów.

Jeśli odczuwasz wymienione powyżej objawy, udaj się do lekarza pierwszego kontaktu, który podejmie odpowiednie leczenie. Jeśli chorujesz na nowotwór, poinformuj swojego lekarza prowadzącego o dolegliwościach. Wtedy będzie on mógł odpowiednio dostosować dawki leków.