Dopadł cię nagły, ostry i gwałtownie narastający ból? Istnieje spora szansa, że doświadczyłeś bólu przebijającego. Pojawia się on często zwłaszcza wśród pacjentów chorujących na nowotwory. Nie jest jednak jedynym rodzajem bólu. W tym dziale pokażemy ci, jak ważna jest stała współpraca pomiędzy pacjentem i lekarzem. Stałe sygnalizowanie swoich objawów oraz odpowiednie ich opisanie pozwala lekarzowi na zastosowanie leczenia, które szybko przyniesie pacjentowi ulgę. Jak jednak opisać ból? Kiedy zacząć się martwić? Czy przy raku musi boleć? W tym dziale znajdziesz odpowiedzi na swoje pytania i wątpliwości.
Chorzy na nowotwór złośliwy często muszą mierzyć się z codziennym silnym bólem. W zaawansowanym stadium choroby aż 75% chorych odczuwa uciążliwe objawy. Musisz pamiętać, że odczuwanie dolegliwości jest bardzo indywidualne – każdy ma swój własny próg bólu. Dodatkowo dolegliwości w trakcie trwania choroby zmieniają natężenie. Często leki są w stanie złagodzić nawet silne objawy, charakterystyczne dla bólu przebijającego.
Guz może uciskać sąsiadujące tkanki i narządy, powodując ich niedokrwienie. W tej grupie znajdują się także zespoły bólowe spowodowane przerzutami do kości, układu nerwowego, klatki piersiowej oraz jamy brzusznej.
Efekt uszkodzenia nerwów podczas operacji lub na skutek zastosowanej terapii.
Organizm osoby chorej na nowotwór złośliwy jest osłabiony. Pacjent musi radzić sobie z bólami związanymi z unieruchomieniem w łóżku.
Zespoły bólowe, które nie są powiązane z chorobą nowotworową, jednak są odczuwane przez osobę, u której rozpoznano nowotwór (np. bóle głowy lub brzucha).
Odczuwanie nagłego, szybko wzmagającego się bólu. Często doświadczają go chorzy leczeni opioidami, którzy nie odczuwają już bólu podstawowego.
Pamiętaj: ból przebijający jest znacznie silniejszy od podstawowego, a lekarze prowadzą osobne leczenie przeciwbólowe.
Ludzie cierpiący na choroby nowotworowe mogą żyć bez uciążliwego bólu. Lekarz przepisuje odpowiednie leki i z czasem zwiększa ich dawkę, a gdy pojawia się ryzyko przekroczenia dopuszczalnej ilości, zmienia środek leczniczy na inny.