Aktywność seksualna pacjentów dotkniętych schorzeniami onkologicznymi, podobnie jak u osób zdrowych, wpływa korzystnie na samopoczucie i ogólną kondycję zdrowotną organizmu. Prowadzenie życia seksualnego (nawet gdy jest ono utrudnione ze względu na chorobę) stanowi ważny aspekt okazywania sobie bliskości. Jest także  fizycznym wyrazem troski. Regularne zbliżenia redukują lęki oraz napięcia związane z chorobą, a wytwarzane podczas nich endorfiny działają kojąco i przeciwbólowo.

Spełnienie seksualne może zwiększać wolę walki o zdrowie, ponieważ wiąże się bezpośrednio z poczuciem dowartościowania. To naturalne, że ludzie interesują się seksem przez całe życie. Potrzeby seksualne u mężczyzn pojawiają się zatem również w trakcie choroby, chociaż libido może być obniżone lub zaniknąć na jakiś czas ze względu na sam proces leczenia oraz towarzyszące mu trudności emocjonalne. Ewentualne zaburzenia gospodarki hormonalnej zazwyczaj normują się po zakończeniu leczenia. Odzyskanie równowagi psychicznej jest równie ważnym elementem pomagającym na nowo zainteresować się własną seksualnością.

Co muszę wiedzieć o nowotworze gruczołu krokowego?

Według Krajowego Rejestru Nowotworów liczba zachorowań na nowotwory w Polsce wzrosła ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzydziestu lat. Rak gruczołu krokowego jest drugim, zaraz po nowotworze płuc, najczęściej występującym nowotworem u mężczyzn. Gruczoł krokowy należy do męskiego układu płciowego i znajduje się pomiędzy odbytnicą, spojeniem łonowym, a pęcherzem moczowym. To przez niego biegną drogi wyprowadzające nasienie, a w warstwach jego torebki  znajdują się nerwy odpowiedzialne za wzwód. Dlatego u pacjentów z nowotworem gruczołu krokowego mogą pojawiać się zaburzenia erekcji. Wiele zależy od podjętej metody leczenia. Mężczyźni, u których nie występowały żadne zaburzenia wzwodu przed  chorobą, mają większe szanse na powrót do normalnej aktywności seksualnej niż ci, u których problemy z erekcją pojawiały się już wcześniej. Młodszy wiek pacjenta daje większe szanse na odzyskanie pełnej zdolności do erekcji, co nie oznacza jednak, że starsi mężczyźni mają rezygnować z seksualności. Większość chorób nowotworowych częściej dotyka osoby dojrzałe. W społeczeństwie obecne jest przekonanie, że seks to przywilej osób młodych, zakładając, że ludzie starsi tracą nim zainteresowanie. Nic bardziej mylnego, seks może cieszyć w każdym wieku!

Komfort jest najważniejszy

Niezwykle ważne jest jednak, aby myśleć o pojawiających się trudnościach wielopłaszczyznowo, ponieważ często zaburzenia erekcji mają swoje źródło w psychice. Mężczyzna może osiągnąć wzwód, kiedy czuje się komfortowo i jest rozluźniony. Kluczowe znaczenie ma tutaj postrzeganie siebie oraz atmosfera w relacji. Wzajemnie zrozumienie oraz akceptacja są niezbędne do tego, by życie erotyczne było satysfakcjonujące. Napięcie oraz niepokój wynikające z potrzeby udowodnienia swojej potencji nie sprzyjają radosnemu przeżywaniu seksualności. Obawa przed „porażką” często doprowadza do samospełniającej się przepowiedni. W takich chwilach – zamiast koncentrować się na lęku – można pozwolić sobie na spontaniczność, zapomnienie i dać ponieść się emocjom. Przydatne jest też wsparcie seksuologa, który wskaże jak radzić sobie z negatywnymi przekonaniami. Jeśli dysfunkcje seksualne mają podłoże organiczne, terapia seksuologiczna również bywa pomocna, ponieważ pozwala poznać nowe sposoby osiągania satysfakcji. Ciało człowieka posiada bowiem wiele stref erogennych i nie ograniczają się one jedynie do okolic genitaliów. W leczeniu zaburzeń wzwodu pomocna jest też rehabilitacja z zastosowaniem farmakoterapii, technik mechanicznych (aparaty próżniowe) oraz protez. Bez względu na rodzaj nowotworu rzadko dochodzi do sytuacji, w której mężczyzna traci zdolność do odczuwania przyjemności podczas pieszczot i możliwość osiągania orgazmu. Przeżywanie satysfakcji jest więc możliwe, nawet jeśli niektóre zachowania seksualne musiały ulec zmianie. Zaspokojenie seksualne zależne jest od właściwej stymulacji, a także otwartości na różne rodzaje doznań zmysłowych.

Rak to nie wyrok

Postęp medycyny przynosi pacjentom wiele korzyści. Wzrost wskaźników przeżywalności, poprawa jakości życia w trakcie oraz po chorobie pokazują, że diagnoza nowotworu nie musi oznaczać najgorszego. „Rak to nie wyrok” jak podkreślała wielokrotnie Magda Prokopowicz, założycielka Fundacji Rak’n’Roll. Innowacyjne terapie onkologiczne sprawiają, że leczenia są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne. Dzięki temu możliwy jest szybszy powrót do codziennej aktywności, w tym związanej ze sferą seksualną. Warto zadbać o tę kwestię bez względu na wiek i sytuację. Każdy człowiek ma pełne prawo do czerpania przyjemności seksualnej.

C-ANPROM/PL/OG/0045; 01.2023