Wielu pacjentów z chłoniakiem skóry doświadcza nieprzyjemnych objawów: świądu, pieczenia oraz suchości. Właściwa pielęgnacja skóry pomaga w zmniejszeniu dolegliwości, ale przede wszystkim chroni przed niebezpiecznymi czynnikami zewnętrznymi. Niezależnie od aktualnie panującej pory roku, warto pamiętać o kilku prostych zasadach, dzięki którym lepiej zaopiekujesz się swoim ciałem.
Diagnoza nie taka prosta
Chłoniaki skóry są rzadkimi nowotworami złośliwymi, a na dodatek ich wykrycie jest niezwykle trudne. Lekarze rozpoznają kilkadziesiąt rodzajów chłoniaków, różniących się dynamiką choroby i rokowaniem. Często chorzy kierują się najpierw do lekarza pierwszego kontaktu, podejrzewając u siebie lekką chorobę skóry. By poprawnie zdiagnozować chłoniaka skóry, w procesie rozpoznawania musi brać udział zespół specjalistów: lekarz pierwszego kontaktu, dermatolog oraz hematolog. W niektórych przypadkach niezbędnej pomocy udziela także chirurg. Współpraca wszystkich lekarzy w ramach zespołu diagnostyczno-terapeutycznego staje się idealną sytuacją dla pacjenta.
Ciągle chce mi się drapać!
Nieprzyjemne odczucie świądu zna prawie każdy pacjent z chłoniakiem skóry. Chory musi pamiętać, by przede wszystkim nie drapać swędzącego miejsca: takie działanie najczęściej powoduje nasilenie i rozprzestrzenienie się dolegliwości po całej skórze. Jeśli sam doświadczasz takiego objawu, wypróbuj poniższe sposoby na złagodzenie świądu:
- zastosuj miejscowo maść np. sterydową
- do swędzącego miejsca przyłóż woreczek z lodem lub mrożoną żywność
- sięgnij po leki przeciwhistaminowe i znieczulające przepisane przez dermatologa
- sprawdź działanie emolientów na swojej skórze.
Zwłaszcza tuż po usłyszeniu diagnozy pacjent musi nauczyć się odpowiednio opisywać lekarzowi stopień świądu. Przydatna do tego jest skala od 0 do 10, gdzie ,,10” to trudny do zniesienia i prawie uniemożliwiający funkcjonowanie świąd.
Ukojenie dla suchej skóry
Suchość skóry towarzyszy wszystkim rodzajom chłoniaków skóry, powodując u pacjentów znaczący dyskomfort. Do objawów suchości należy:
- złuszczanie naskórka
- szorstka powierzchnia skóry
- świąd (i/lub pieczenie)
- rumień
- spadek elastyczności skóry
- pękanie skóry.
Na dodatek sucha skóra szczególnie łatwo ulega podrażnieniom i nadkażeniom, co sprzyja rozwojowi stanu zapalnego. Warto zwrócić uwagę na swoją pielęgnację, by wyeliminować niekorzystne czynniki: na przykład długie i zbyt częste kąpiele, nasilające paradoksalnie suchość skóry.
W codziennej pielęgnacji postaw na:
- emolienty: substancje, których zadaniem jest poprawa właściwości uszczelniających skóry oraz zmniejszenie naskórkowej utraty wody. Największą siłę nawilżającą mają maści, a potem kremy i balsamy. Nie sięgaj po konsystencję żelową: zawiera ona alkohol i aceton, które mogą wysuszać skórę. Warto używać emolientów 3 razy na dobę, ale przy tym pamiętać, by nie wyjmować produktu bezpośrednio dłońmi (istnieje ryzyko skażenia preparatu). Za każdym razem czytaj także skład oraz zalecenia producenta. W razie wszelkich wątpliwości kontaktuj się ze swoim lekarzem prowadzącym.
- krótkie kąpiele raz dziennie
- bezzapachowe środki piorące przeznaczone dla skóry alergików
- preparaty zastępujące mydło: ogólnie dostępne mydła sprzyjają powstaniu szczególnie niekorzystnego zasadowego środowiska na powierzchni skóry. Unikaj zwłaszcza środków zapachowych i antybakteryjnych, które szczególnie wysuszają twoją skórę.
- krótkie paznokcie: zapobiegają powstawaniu wtórnych infekcji
- lekką, przewiewną odzież z bawełny
- odpowiednią temperaturę ciała: unikaj przegrzewania organizmu.
Ukryj się przed nadmiernym słońcem!
Nie zapominaj o ochronie przeciwsłonecznej zwłaszcza w okresie letnim. By prawidłowo ochronić skórę, stosuj trzy proste zasady:
- unikaj nadmiernej ekspozycji na UV (szczególnie w godzinach od 10 do 16)
- stosuj mechaniczną ochronę przed UV (np. kapelusze z szerokim rondem, czapki)
- aplikuj kremy z filtrami ochronnymi przed promieniowaniem ultrafioletowym.
W pielęgnacji postaw zwłaszcza na systematyczność. Jeśli skrupulatnie będziesz stosował powyższe zasady, twoja skóra będzie ci wdzięczna. Pamiętaj, by na każdym etapie konsultować się ze swoim lekarzem prowadzącym oraz dermatologiem. Specjaliści pomogą ci także dobrać odpowiednie leki, dzięki którym każdego dnia będziesz czuć się lepiej.
C-ANPROM/PL/OG/0049; 03.2023